Z przykrością zawiadamiamy o śmierci prof. Jerzego Sęka

Kategorie

Z głębokim żalem i smutkiem informujemy, że w dniu 18. marca 2023r. zmarł dr hab. inż. Jerzy Sęk, prof. PŁ

SPOŁECZNOŚĆ KATEDRY INŻYNIERII CHEMICZNEJ POLITECHNIKI ŁÓDZKIEJ
żegna zmarłego w dniu 18 marca 2023 roku
dr hab. inż. JERZEGO SĘKA, prof. PŁ

profSek_czb

W osobie Profesora, wieloletniego pracownika Zakładu Dynamiki Płynów i Katedry Inżynierii Chemicznej Politechniki Łódzkiej, żegnamy wybitnego naukowca, nauczyciela akademickiego i wychowawcę wielu pokoleń studentów, a także organizatora życia akademickiego i dydaktycznego. Śmierć Profesora Jerzego Sęka to ogromna i dotkliwa strata dla społeczności akademickiej i środowiska Inżynierii Chemicznej nie tylko w skali uczelni, ale także kraju. Wiadomość o śmierci  prof. Jerzego Sęka dotknęła nas szczególnie, ponieważ odszedł od nas życzliwy ludziom Człowiek.
   Profesor Jerzy Sęk ukończył w 1973 roku studia w Instytucie Inżynierii Chemicznej – późniejszy Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej. Po obronie pracy magisterskiej rozpoczął pracę zawodową w Instytucie Inżynierii Chemicznej i aż do odejścia na emeryturę cała jego kariera zawodowa związana była z Politechniką Łódzką. W naszej uczelni zdobywał także kolejne szczeble kariery naukowej: stopień doktora uzyskał w 1980 roku, doktora habilitowanego w roku 2005, a od 2008 był zatrudniony na etacie profesora uczelni. Przez wiele lat aktywności naukowej był współorganizatorem licznych seminariów  i konferencji poświęconych zagadnieniom reologii i reometrii. Był popularyzatorem tej dziedziny nauki, współautorem trzech monografii z zakresu podstaw reologii  i reometrii. Oprócz zaangażowania w prace naukowe i dydaktyczne prof. Jerzy Sęk  w latach 2016-2019 był prodziekanem ds. kształcenia Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska PŁ, kierownikiem Studium Doktoranckiego oraz wielokrotnym przewodniczącym Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej.
   Prof. Jerzy Sęk należał do wąskiego grona założycieli Polskiego Towarzystwa Reologii Technicznej, pełniąc w latach 1997-2021 funkcję sekretarza zarządu.  W obecnej kadencji był Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej.

Rodzinie, wszystkim bliskim oraz przyjaciołom Profesora najszczersze wyrazy współczucia i słowa wsparcia w trudnych chwilach składają
Pracownicy Katedry Inżynierii Chemicznej PŁ

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 29 marca 2023 r. o godz. 1145  na Cmentarzu Katolickim na Dołach w Łodzi.